Bir mimarlık okulunda yahut rastgele bir dizayn merkezli fakültede karşınıza gelecek ve tasarımınızı etkileyecek pekçok faktör bulunmaktadır. Tasarım sürecinizde tasarımınızla beraber onun içerisinde bulunduğu ‘Bağlam’ dahi tasarımınızı önemli biçimde büyüleyici bir faktördür.

Tek bir yapı kentsel ,rustik yahut bir varoş alanının ufak bir parçasıdır.Ve hiç bir vakit çevresinden yalıtılmış bir şekilde deneyimlenemez. Bu sebeple çevresinden yalıtılmış bir şekilde tasarlanamaz dahi. Bundan ötürü bağlam ile ilgili düşünce sahibi olmak ve bağlamın dizayn sürecinde ne söylem ettiğini bilmek dizayn sürecimizde daha doğru bir yol almamızı sağlar.

Manzara,iklimsel etkenler,topoğrafya ve tarihsel etraf gibi pekçok alt başlık bağlam kapsamı içerisinde yer alabilir.Bu fiziki bileşenler dışında ayrıyeten yerin birde sosyal ,ekonomik politik ve kültürel bir bağlamı dahi vardır.

Sonuç olarak her dizayn çok hususi bir bağlam içerisinde meydana gelir; bu bir yapı kısmı ve etrafı de olabilir,sosyal ve sosyokültürel bir bağlamda.